sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

Duhové cesty - 13. kolo

Napsala Jana ©oupalová dne 26.dubna 2011

Ve třináctém a předposledním kole soutěže Duhové cesty se přesuneme do Královehradeckého kraje. Královéhradecký kraj leží téměř celý na severovýchodě Čech, některé pozemky v současném katastru Pece pod Sněžkou však do roku 1959 náležely Polsku a leží tudíž na historickém území Slezska. Na jihu sousedí s Pardubickým krajem, na jihozápadě se Středočeským krajem a na západě s Libereckým krajem. Na severu sousedí s polským Dolnoslezským vojvodstvím. Metropolí kraje je Hradec Králové.




Žije zde přibližně 548 368 obyvatel na rozloze 4.578 km2. Nejvyšším bodem kraje je vrch Sněžka (1.602 m. n. m.), nejnižším je pak nezjištěné místo v Polabské nížině – 202 m. n. m.

Rozsáhlé roviny křídové tabule Polabí silně kontrastují s nejvyšším pohořím Čech, Krkonošemi a jejich „menším bratrem“ Orlickými horami. Turisticky krásnou je i oblast Českého ráje a Kladského pomezí. Oblast je protkaná říčkami a řekami povodí Labe, které jsou na jaře vydatně syceny vodou z horských pokrývek. V tomto kraji se snoubí roviny v Polabí s vrcholky hor.

Mezi turisty nejnavštěvovanější místa bezesporu patří Krkonošský národní park s nejvyšší horou České republiky Sněžkou (1602 m n.m.) nebo pramenem největší české řeky Labe, NPR Adršpašsko-teplické skály nebo Prachovské skály se skalními městy, barokní hospitál Kuks, klášter v Broumově, Babiččino údolí v Ratibořicích, ZOO se safari ve Dvoře Králové nad Labem, Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem, hrad Kost, zámky v Náchodě, Častolovicích, Opočně, Novém Městě nad Metují a Rychnově nad Kněžnou; pevnostní město Josefov. V létě se můžete věnovat téměř jakékoliv aktivitě – pěší a cykloturistice (jak na horách, tak v níže položených, horolezectví (skalní města v Českém ráji) či koupání.

V Královehradeckém kraji působí pět dužin:

Duha Bartoňka – působí v Náchodě a věnuje se práci s náchodskou mládeží.

Duha Vodáci Hronov – klub sídlí v městečku Hronov a jedná se o dětský turistický oddíl se zaměřením na vodácký sport. Jejich celoroční činnost se skládá z pravidelných schůzek a tréninků, jak u loděnice, tak v tělocvičně a v plaveckém bazénu. Kromě těchto stálých schůzek jezdí na řeky po celé ČR i do zahraničí, krotí horská kola, s lanem zdolávají vršky skal a s čelovkami prozkoumávají jeskyně. Oblíbenou aktivitou členů je airsoft. Vyvrcholením oddílového roku je každoroční letní tábor, ať už stálý stanový nebo putovní vodácký.

Duha Modrá Střelka – dužina sídlí v Náchodě. Jedná se o aktivní oddíl dětí a mládeže složený z několika rodů podle věku dětí – Pavouci, Žabky, Kuny, Orlové...  Vedoucí tým dužiny tvoří vesměs odrostlí Svišti a Medvědi. Jednotlivé rody kromě svých pravidelných schůzek pořádají víkendová setkání, 4x do roka se schází o víkendu celý oddíl, v létě pak pořádají oddílový tábor na vlastní stanové základně v Sebuči.

Duha Studánka – Dužina Studánka pracuje v Náchodě a v Kladně. Činnost je v současné době největší v Kladně, kde se program dužiny soustřeďuje na výuku licenčního kurzu speleoalpinismu a speleologie, na organizování speleologických expedic a výletů a v neposlední řadě na recesní a vzdělávací akce.

Duha Xtreme – poslední dužina sídlící v Náchodě, která se věnuje pořádání akcí s vodáctvím, horolezectvím a jízdou na horských kolech.

Soutěžní otázky
1.  Ve støedoèeské vísce Líbeznice se nachází Divadlo kouzel Pavla Ko¾í¹ka, ale v královéhradecké Jaromìøi se nachází pøímo Muzeum magie. Nejrùznìj¹í triky pro oklamání èi pobavení lidí se pou¾ívají ji¾ po tisícovku let. Síla iluze spoèívá právì v tom, ¾e nevíme, jak jí bylo dosa¾eno. Expozice v muzeu Vás provede nejenom svìtem okultismu, èarodìjnictví a magie, ale seznámíte se i s nejslavnìj¹ími èeskými eskamotéry a iluzionisty. Víc informací naleznete na www.magickaloze.org. Kdy bylo toto muzeum otevøeno?
v roce 2007
v roce 2009
v roce 2010
2.  V roce 2008 byl veøejnosti znovuotevøen hrad a zámek v jednom nedaleko Jièína - Staré Hrady. Tak jako ka¾dý hrad, i Staré Hrady jsou opøedeny povìstmi. Ta nejtajemnìj¹í je o templáøích. Øíká se, ¾e byli pùvodními vlastníky tvrze Stará. Z výprav do východních zemí si pøivezli sochy dvanácti apo¹tolù v ¾ivotní velikosti. Ty zde nechali zakopat a kopáèe za¾iva zazdili, aby nedo¹lo k vyzrazení místa úkrytu. Kdy¾ chtìli templáøi pozdìji poklad pøemístit, skonèili stra¹livou smrtí, prchajíce pøed pøízraky zemøelých. A tak podle povìsti skonèí ka¾dý, kdo by se chtìl pokladu zmocnit, nebo» du¹e muèedníkù bdí nad pokladem doposud. Jiná verze legendy je, ¾e se nejednalo pøímo o sochy apo¹tolù, ale o obrovské valouny zlata, které pøi správném postavení otevírají bránu do èasoprostoru. Velké mno¾ství informací naleznete na www.starehrady.cz. Soutì¾ní otázka je vcelku jednoduchá. Kromì expozice Jak se ¾ilo za císaøe pána Franti¹ka Josefa I. se zde prezentují pohádkové expozice na pùdì a ve sklepení. Jak se tyto prohlídkové okruhy jmenují?
Jièín, mìsto pohádek
Pohádky na¹í babièky
Èasem zpátky do pohádky
3.  Ratiboøický zámek znají pøedev¹ím ti, kdo èetli knihu známé èeské spisovatelky - Babièku. Dìj této knihy je zasazen do tohoto divukrásného kraje v okolí Èeské Skalice mezi Jaromìøí a Náchodem. Po náv¹tìvì zámku je mo¾no projít zámeckým parkem okolo jezírka ke skleníku z roku 1830. Pì¹ina, zvaná Bathildina stezka, spojuje zámecký areál s Babièèiným údolím. První zastávkou v údolí bude Rudrùv mlýn, který je jedním z dìji¹» románu Babièka. Mlýn byl do dne¹ní podoby pøestavìn v 18. století. Uvnitø je mo¾no zhlédnout historické technické vybavení a obydlí mlynáøe a jeho rodiny. Za vodním náhonem se nachází technická památka - historický vodní mandl z první poloviny 19. století, který je rovnì¾ mo¾no nav¹tívit. Nedaleko od mlýna se nachází souso¹í Babièky s vnouèaty, dílo èeského sochaøe Otto Gutfreunda z roku 1922. Proti toku mlýnského náhonu dojdeme k hlavnímu dìji¹ti románu, kterým je Staré bìlidlo. Spisovatelka umístila dìj svého díla do tìchto míst, proto¾e pùvodní Staré bìlidlo, kde strávila dìtství, nechala vévodkynì Zaháòská zbourat pøi výstavbì skleníku. Babièèina svìtnièka je zaøízena lidovým nábytkem a pøedmìty denní potøeby podle spisovatelèina vyprávìní. Za Starým bìlidlem následuje Viktorèin splav na øece Úpì. My se v rámci na¹ich cest po Èeské republice zamìøíme na funkèní technickou památku z roku 1825 - vodní mandl. Jedná se vlastnì o obrovskou ¾ehlièku, kdy rozhodujícím èinitelem nebyla teplota, ale tlak na plátno. Voda pøivedená náhonem z øeky Úpy roztáèela vodní kolo a pomocí soustavy paleèných kol a pastorkù se energie pøená¹ela na samotné mandlovací zaøízení. Je doopravdy skvìlé, ¾e pøístroje staré 200 let jsou stále plnì funkèní. Nás v¹ak zajímá, kdo napsal knihu Babièka?
Bo¾ena Nìmcová
Karolína Svìtlá
Kateøina Zaháòská
4.  Du¾ina Vodáci Hronov poøádá o kvìtnovém víkendu sjezd èeské øeky. Jaké?
Sázavy
Moravy
Otavy

Soutěžní kolo bylo ukončeno

Přehled účastníků

graf

Na vaše správné odpovědi se těšíme do 14. 5. 2011 do 23:59:59!!!

Zdroj: www.atlasceska.cz, www.wikipedie.cz, www.duha.cz, www.kr-kralovehradecky.cz, www.magickaloze.org, www.starehrady.cz, www.zamek-ratiborice.cz.


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 35 letou historii. Zajímá vás, jak v roce 1989 vznikala?



výroční zprávy


stanovy


TOPlist