sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi

Dobrodružný les v Gießübelu

Napsala Helena Štrofová, Duha Arabela dne 16.září 2013

Tábor s názvem Dobrodružný les se konal 27.7.-10.8. v malebné vesničce Gießübel v Německé oblasti Durynský les. Sem jsme se dopravili vlakem. Dlouhá cesta s několika přestupy nám zabrala téměř celý den,  a tak jsme už při cestě zažívali dobrodružství, navzájem jsme se seznámili a cestu vlakem jsme si zkracovali různými hrami.




Ihned po příjezdu do základny Naturfreunde Jugend Thüringen nás čekalo ubytování a  seznámení s německými účastníky a vedoucími. Základna Naturfreunde Jugend Thüringen je skvěle zařízena. Najdeme zde plně vybavenou kuchyň, jídelnu, velkou společenskou místnost, samostatnou místnost s ping-pongovým stolem, a je zde i možnost zahrát si stolní fotbálek. Děti jsou ubytovány v pokojích po 2-6 a  každý pokoj má vlastní koupelnu a WC. K ubytovně patří i prostorné travnaté hřiště, kde jsme mnoho času trávili různými sportovními aktivitami.

Jak už sám název napovídá, bydleli jsme v bezprostřední blízkosti lesů, kde jsme se snažili trávit co nejvíc času, a co se ještě přírodních podmínek týče, hned za domem je rybník, který sice není vhodný ke koupání, ale dá se využít k různým hrám, jako např. závody lodiček, které si děti samy vyrobily.

 

Ke koupání jsme využili koupaliště v Schönnbrunu, kde se moc líbilo dětem i vedoucím. Toto koupaliště je velice moderně zařízeno, jsou zde převlíkárny, sprchy, i WC, možnost koupit si malé občerstvení nebo zmrzlinu. Bazén je rozdělen pro plavce a neplavce, a zvláštní bazén patří ještě ke dvěma skokanským můstkům. Také je zde velmi oblíbený tobogán a krásné travnaté pláže i odpočívadla ve stínu. Na koupališti jsme strávili tři krásná odpoledne, jednou jsme zde zakončili dopolední výlet po okolí.

 

Výletů nebylo na programu málo. Jeden z našich výletů se stal např. honbou za pokladem. Vyzkoušeli jsme si geocaching, děti tedy pracovaly s GPSkou, dalekohledem či buzolou, a cestou luštily různé úkoly a hádanky, které nám pomohly na cestě k cíli. Poklad jsme nakonec skutečně našli, a naložili jsme s ním podle pravidel geocachingu. Při celodenním výletě jsme navštívili přírodovědné muzeum ve Schleusingenu a stihli jsme si i prohlédnout město.

Snažili jsme se využít i možnosti naší ubytovny a to hlavně za špatného počasí. Uspořádali jsme souboj v ping-pongu a stolním tenise. Dále jsme také sportu věnovali celé jedno odpoledne, kdy děti soutěžili ve fotbale a různých srandovních sportovních úkolech. Třešničkou na dortu byla vodní bitva, která všem přišla velice vhod po sportovních výkonech v teplém a slunečném dni.


Ani výtvarné vyžití na táboře nechybělo. Protože celý program byl provázán tématem „les“, tvořily děti dle své fantazie z materiálu, který našli v lese. Některé výrobky nás opravdu překvapili svou propracovaností.

 

Ani milovníci tance a hudby nepřišli zkrátka, mohli si přijít na své na diskotéce, která byla protkaná množstvím legračních soutěží o ceny, a kde se děti mohly podílet na přípravě občerstvení.

Na tvorbě programu se děti mohly aktivně podílet. Vždy jsme sestavovali program společně a v případě námitek jsme o programu hlasovali. Jedinou výjimkou byla noční hra v lese, která byla velice úspěšným překvapením.

S vařením nám pomáhala kuchařka Helga, od které jsme se dočkali vynikajících pokrmů, někdy jsme dokonce měli možnost vybrat si ze dvou jídel. I s přípravou jídla mohli děti pomáhat, a to vždy v den, kdy měli službu. Také jsme měli společné grilování nebo večeři u táboráku. Jeden den byl věnován českému jídlu. Tým našich vedoucích udělal několik druhů plněných ovocných knedlíků a sklidil s nimi velký úspěch.

Co se týče spolupráce německé a české strany, měli jsme občas problémy způsobené jazykovou bariérou hlavně mezi účastníky tábora, v tom nám ale pomáhalo každodenní ranní setkání v kruhu, kdy byla možnost vše probrat, a zapsat si nová potřebná slovíčka do sešitu, který každý na začátku dostal. Děti byly na pokojích ubytovány vždy smíšeně-české+německé, což taky pomohlo jejich seznámení a vzájemné spolupráci.

Na závěr pobytu dostali děti za úkol sehrát divadelní představení.  Zde se témata příroda a les oběvila opět nejen v tématech ale i v rekvizitách.

Poslední večer si přišli na své i pěvečtí talenti, protože byl celý věnován karaoke.


Přečtěte si o nás

členství

Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.


historie

Duha má za sebou více než 35 letou historii. Zajímá vás, jak v roce 1989 vznikala?



výroční zprávy


stanovy


TOPlist