Napsal Hynek Peèinka dne 8.listopadu 2009
Necelých 50 kilometrů na západ od hranic směrem na Regensburg jsme na německé straně Šumavy na konci října uspořádali pětidenní simulaci výcviku speciálních jednotek v přežití. Dnem i nocí probíhal náročný program, kdy si mnozí takzvaně hrábli na dno. Takřka 20 účastníků z Česka i Německa bylo rozděleno do čtyř čet, v nichž plnili nejrůznější úkoly. Maskování v terénu, stavba přístřešku na přežití, zdravovědná stezka anebo všestranný závod, kdy v každém týmu byl jeden tajný kazisvět – to je jen krátký přehled aktivit. K tomu je nutno připočíst noční mise, ranní výsadek pouze české skupiny s plněním úkolů v německém městečku Bernried, výrobu mýdla ze sádla či strmý výstup na nejvyšší horu v okolí, 1.095 metrů vysoký Hirschenstein.
Commandos není jen tak nějaká akce, je to systém. Účastníci podlehnou během chvilky vojenskému drilu s nástupy, hlášeními, hodnostmi, nejistotou, co bude za chvíli, co si velitelé výcviku vymyslí. Zničehonic probíhá chemický poplach s nástupem v pláštěnkách a mokrým šátkem přes obličej, podruhé vás v noci důstojník vzbudí, protože „se zapomnělo“ na odpolední svačinu a je potřeba sníst müsli tyčinku teď hned. Cílem je, aby si každý dokázal, že zvládne překonat sám sebe, když bude chtít. Že je lepší spolupracovat v četě, než řešit věci sám. Právě tak vzniká celkem silné pouto, které některé účastníky donutilo přijet už posedmé.
Většina však byla na svém prvním výcviku a nestačila koukat, anebo taky odkoukávat od zkušenějších, kteří věděli co a jak. Vybraným odvážlivcům se povedlo přespat v přístřešcích, nikomu se neudělalo vyloženě špatně ze stravy přibarvované potravinářským barvivem – zelená ovesná kaše byla prostě unikátní zážitek. Někteří poslepu proklopýtali lesem, všichni zvládli celkem náročný výšlap na Hirschenstein i následné neplánované zklamání v podobě zavřeného obchodu i všech hospod, protože přece byla středa odpoledne a to je všude zavřeno. Jiný kraj, jiný mrav.
Prostě všichni byli neustále v pohybu a to doslova – průběžně se totiž se všemi věcmi stěhovali z postele na postel podle pořadí v bodovaných úkolech. Každý tak během akce vystřídal čtyři různá místa na spaní a průběžně se modlil, aby na něj nezbylo místo č. 19 – matrace na schodech pro posledního.
Letošní, v pořadí už sedmý ročník Commandos připravil tým akčních organizátorů z Duhy Velké Medvědice ve spolupráci s Mladými přáteli přírody Württemberg v rámci projektu Winds of Change. Česko-německá směna v kuchyni byla nucena vařit jak pro armádu, i když ve skutečnosti by zvládli lépe, velitelé výcviku se taky nezastavili a pořád se něco dělo. Během osmihodinové cesty vlakem domů jsme si mohli utřídit zážitky a dojmy, předtím než nás vyklopilo v Olomouci pendolino, o kterém se někteří vyjádřili, že „je blbý, protože v něm nejdou hrát karty.“
Dveře otevřené mají u nás ale všechny skupiny lidí, kteří mají smysl pro humor, chtějí se scházet a souhlasí s ideály, které Duha naplňuje.
Duha má za sebou více než 35 letou historii. Zajímá vás, jak v roce 1989 vznikala?