Tři stovky dětí uzavřely sázku na lepší známky

Moravskoslezský deník (Vyšlo 11. září 2007)

REGION - Víc než 300 dětí se během víkendu v Havířově vsadilo, že si do pololetí vylepší známky na svém vysvědčení. Sázku školáci uzavřeli během třetího ročníku akce nazvané Duhový den. Mezi sázejícími byla i čtrnáctiletá chovanka dětského domova v Čeladné, které se v den svých narozenin vsadila, že přestane kouřit.

Akci pro havířovské rodiny a děti z dětských domovů ji uspořádalo občanské sdružení Duha Zámeček.

Počet sázejících nás překvapil. Celkový počet je okolo 350. Většina z nich přinesla kopii vysvědčení a budou se snažit zlepšit si svůj známkový průměr," vysvětlila pořadatelka akce a vedoucí improvizované sázkové kanceláře Eliška Walachová. Dodala, že na děti, které svou sázku vyhrají čekají atrakce v adrenalinovém centru v Mostech u Jablunkova.

Odvážné školáky podpořily i osobnosti regionu. Poslankyně Milada Halíková si vsadila na termín kolaudace sportovního hřiště budovaného v areálu havířovské školy, kde působila jako ředitelka. Pokud se kolaudace jen o den opozdí, bude muset hřiště oběhnout. Do rizika šel i prezident společnosti ODS–Dopravní stavby Ostrava Pavel Vítek. Jeho sázka se týká termínu otevření ostravského úseku dálnice D47. Pokud se po nové silnici nebude jezdit do 1. prosince letošního roku, Vítek bude muset šestnáctikilometrovou trasu projet na kole.

Havířovské občanské sdružení Duha Zámeček se věnuje práci s dětmi z dětských domovů. Připravuje pro ně každý měsíc víkendové výpravy do přírody, letní tábory, sportovní turnaje i akce pro talentované zpěváky a výtvarníky. Duhový den letos sdružení uspořádalo k desátým narozeninám časopisu Zámeček, který vydává s podporou Nadace Terezy Maxové a Nadačního fondu manželů Klausových pro všechny dětské domovy v Česku. Kromě sázek čekal na 2000 návštěvníků akce kulturní a sportovní program doplněný o fotbalový turnaj.